Skip links

SEO için 404 Sayfanızı Nasıl Kullanmalısınız?

SEO için 404 Sayfanızı Nasıl Kullanmalısınız?

Ve neden kullanmalısınız?

İlgini çekeceğini düşündüğünüz bir içeriği keşfetmek üzeresiniz ve son anda bir harfi yanlış yazıyorsunuz. Aman tanrım 404 sayfası!

Üzgünüm, ama bu kaçınılmaz son.

Tıpkı sizler gibi ziyaretçileriniz de bir gün sitenizin 404 sayfası ile karşılaşacaklar.

Yanlış yazılan bir URL ya da bozuk bir bağlantı 404 sayfası ile karşılaşılmasına neden olabilir. Arama sonuçlarına bakarken çirkin bir 404 sayfası ile karşılaşmaktan daha normal ne olabilir ki?

Yine de aşina olmayanlar için bir örnek gösterelim:

Ne kadar kötü göründüğü konusunda hemfikir olmalıyız.

10 saniye sonra otomatik olarak anasayfaya yönlendiriyor olmasının akıllıca olduğu konusunda da hemfikir olmalıyız. Tabi bu kurnazlık çirkin olduğunu gerçeğini değiştirmiyor. 🙂

Sakin olun, sitenizin 404 sayfası böyle gözükmek zorunda değil. Eğer bir WordPress kullanıcıysanız muhtemelen kullandığınız temanın bir 404 sayfası olacaktır. Ama hem görünüm hem de işlevsellik açısından hazır her zaman beklentilerinizi karşılamayabilir. Kendi tasarımınızı hazırlayıp koda dökecek kadar bilgi sahibi olmayabilirsiniz ve inanın bu çok normal. İyi ki eklentiler var!

Siz de tıpkı benim gibi WordPress siteniz için PHPBITS tarafından geliştirilen Forty Four eklentisini kullanarak güzel bir sayfa hazırlayabilirsiniz.

Forty Four Eklentisi ile 404 Sayfası Nasıl Yapılandırılır?

  • Web sitenizde sol barda bulunan ‘Eklentiler’ kısmına gelin. ‘Yeni Ekle’ seçeneğine tıklayın ve arama kısmına eklentinin adını yazın.

  • Eklentiyi indirin ve etkinleştirin.
  • Yine sol barda bulunan ‘Görünüm’ kısmına gelin. Buraya ‘404 Page’ alanının eklendiğini göreceksiniz.
  • Tıklayın ve yeni 404 sayfanızı düzenlemeye başlayın!
  • Eklentiyle birlikte gelen içerikleri Türkçeleştirebilir ve arka plan görselini değiştirebilirsiniz. Eğer hazır bir şablon kullanmak istiyorsanız Freepik üzerinden ücretsiz seçeneklere ulaşabilirsiniz.

Ben, bir şekilde 404 sayfama rastlayan ziyaretçilerin sitemi terk etme olasılığını düşürmek için anasayfaya göndermenin yanı sıra blog sayfama ve şu an hazırladığım bu yazıya bağlantı verdim. Burası biraz sizin yaratıcılığınıza göre şekillenecek.

Aklınızda bulunsun, eklentinin ücretli sürümünü kullandığınızda 404 sayfanız üzerinden bütün kategorilerinize ulaştırma, logonuzu kullanma gibi avantajlara da sahip olabiliyorsunuz. Eğer site trafiğiniz yüksekse ya da bir e-ticaret sitesine sahipseniz, profesyonel bir 404 sayfası sizin için çok şeyi değiştirebilir.

Yaratıcı ve amacına uygun bir şekilde yapıldığında 404 sayfanız sadece ziyaretçiyi korumakla kalmaz, aynı zamanda sitede gezinmeye devam etmelerine olanak sağlar.

Amatörler için eklentiyi kullanarak 404 sayfalarını yapılandırmalarını kolaylaştıracak bir videoyu da buraya bırakıyorum.

Gerçekten O Kadar Önemli mi?

Bir kullanıcı 404 sayfası gibi bir sorunla karşılaşırsa, büyük olasılıkla geri düğmesine basar ve arama motoruna geri döner. Siz de rekabeti kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Dünyanın en büyük web sitelerinin de kırık bağlantıları var. Üstelik sayfaları ne kadar çoksa kırık bağlantıları da o kadar çok. Genelde yaptıkları şey ise ilgi çekici bir 404 sayfasına sahip olmak. Mesela Pixar gibi…

Tabi sevimli bir sayfaya sahip olmak kullanıcıları sitede tutmak için yeterli değil. Onlara hazır bir şeyler sunmak gerekiyor. Anasayfaya dönmek ya da site içi arama yapmak her zaman vakit ayıracakları bir şey olmayacağı için, bu sayfayı biraz daha akıllıca kullanmak gerekiyor. Tıpkı Apple gibi…

Bu tarz bir yapılandırma ile sadece ziyaretçileriniz için bir iyilik yapmakla kalmaz, aynı zamanda SEO operasyonunuza katkıda bulunmasını da sağlayabilirsiniz. Evet, kulağa biraz garip geliyor olabilir.

SEO için 404 Sayfası Nasıl Yapılandırılmalı?

Her şeyden önce ihtiyacınız olan şey Apple ve Hootsuite gibi özel yapılandırılmış bir 404 sayfası! Bu sayfaya çeşitli iç bağlantılar ekleyebilirsiniz. Öne çıkan kategorileriniz mutlaka burada yer almalı. Apple’a tekrar bakarak bunun bir ‘doz aşımı’ olmayacağını tahmin edebilirsiniz.

Kategorilerinizin bu sayfada yer alması, ziyaretçilerinizi sitenizi aceleyle terk etmek yerine, daha fazla içeriği incelemeye teşvik edecektir. Sonrası tahmin ettiğiniz gibi yükselen session duration ve azalan bounce rate… Bununla da kısıtlı değil. Sağladığınız bağlantıların ilgi çekici ve yararlı içeriğe yönlendirdiğini varsayarak, birçok ziyaretçi satış hunisine dâhil olma konusunda daha yüksek eğilim gösterecektir. Uzun vadede dönüşümler ve satışlar üzerinde etkisini gösteren 404 sayfası, artık bir sorun olmaktan çıkar ve çözümün bir parçası haline dönüşür.

Özel Stratejiler Belirleyin!

404 sayfasına iç bağlantı eklemenin doğru bir teknik olduğunu kavradık, ama daha yararlı hale getirmek için özel stratejiler belirleyebiliriz. Mesela bu sayfada popüler olan yayınlarınıza bağlantı vermek gibi. Bakın, Google da bunu öneriyor:

En popüler yayınlarınızı görmek için Google Analytics desteği alabilirsiniz. Ben henüz fevkalade popüler bir yayına sahip olmadığım için bu içeriğe bağlantı verdim. Sitenize en çok ziyaretçi çeken yayınlarınızı belirledikten sonra 404 sayfanıza ekleyin. Bunun site trafiğinin artmasına katkıda bulunacağı iddia ediliyor. Deneyip görmek keyifli olabilir.

Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz, burada popüler ürünlerinize ya da popüler ürün kategorilerinize bağlantı verebilirsiniz. Kendinizi bir müşteri gibi düşünün. Bir ürün arıyorsunuz, siteye ulaştınız ve 404 duvarına çarptınız. Bu sayfada ürünlere dair yönlendirmeler olmadığı müddetçe hemen geri kaçarsınız. Ürünlere spesifik bağlantılar verildiğinde ise onları kaçırmak yerine bir mıknatıs gibi çekebilirsiniz.

404 Sayfasına Site Haritası Eklemek mi?

Açıkçası bu konuyu araştırırken beni en çok şaşırtan şey bu oldu. Site haritasını 404 sayfasına eklemek kimin aklına gelirdi ki? Ne yalan söyleyeyim kulağa garip geliyordu ama Starbucks’ın 404 sayfası harika gözüküyor.

İlla bir örneğe ihtiyaç duyuyorsanız, işte ilham alabileceğiniz bir seçenek. Ancak herhangi bir programlama bilgisine sahip olmadan bu kadar başarılı bir 404 sayfası yapabilmek neredeyse imkânsız. Profesyonel bir geliştiriciden destek almayı deneyebilirsiniz.

İşin profesyoneli olmayanlar için ve kendi başının çaresine bakmak zorunda kalanlar için Airbnb iyi bir örnek olabilir. Sadece bir eklenti yardımıyla 404 sayfanızı bu şekilde özelleştirebilirsiniz.

Fark etmiş olmalısınız, o da 404 sayfasında site haritasına yer verenlerden…

Ziyaretçiler mutlaka bir şeyleri yanlış yazacaklar…

Sitenizin 404 sayfalarını yönlendirerek bu sorundan da özel bir sayfa oluşturma derdinden de kurtulmak isteyebilirsiniz. Hatta kırık bağlantıları tespit etmek için bir tool da kullanabilirsiniz. Bu online tool Search Console üzerinden analiz yapamayanlar için iyi bir alternatif olabilir. Eğer gerçekten istekliyseniz yüzlerce kırık bağlantı için yönlendirmeleri yapabilirsiniz. Bir şekilde bu problemden de kurtulduğunuzu düşünebilirsiniz, ama ziyaretçi davranışlarını ölçümleyemezsiniz. Mutlaka bir şeyi yanlış yazacaklar ve 404 sayfanızla karşılaşacaklar. Bu nedenle hem onları korumak hem de SEO operasyonuna katkı sağlamak için profesyonelce özelleştirilmiş bir 404 sayfasına sahip olmak, atabileceğiniz en akıllıca adım olacak. Özellikle bir e-ticaret sitesine sahipseniz zaman kaybetmeyin derim.

Amazon toplandı geliyor, ama 404 sayfasına bakılırsa hala bir şansınız var. Değerlendirin. 🙂

 


Ayrıca Medium'da yayınlandı. Medium.

Tartışmaya katıl!

css.php