Skip links

Blogumu Medium’a Nasıl Bağladım?

Blogumu Medium’a Nasıl Bağladım?

Hem kişisel yayıncılık hem de kurumsal yayıncılıkta Medium esintisine kapılmayan kalmadı. 2012 yılında yaratıcı Evan Williams tarafından lanse edilerek hayatımıza dâhil olan, ancak değerini son birkaç yıl içerisinde anlayarak keşfetmeye başladığımız Medium, dijital dünyaya yeni bir yayıncılık felsefesi kazandırdı. Takip ettiğim birçok kurumsal yayıncının blogunu Medium’a bağlaması, benim de bu konuda harekete geçmeme neden oldu. Sadece birkaç adımda blog ve Medium bağlantımı gerçekleştirdim. WordPress blogumda yayınladığım gönderilerin otomatik olarak Medium’da yayınlanmasının siteme iyi bir trafik sağlayacağını düşünüyorum. Bunun ne kadar doğru olduğunu zaman içerisinde göreceğiz.

İşin magazinsel kısmını geçip uygulama aşamasına geçiyorum. Her şeyi adım adım ve açıklayıcı şekilde anlatarak WordPress kullanmayı bilmeyen birinin dahi kolaylıkla anlayabilmesini amaçlıyorum.

WordPress Blog Yazıları Medium’da Nasıl Yayınlanıyor?

  1. İlk adımımız WordPress için Medium eklentisi indirmek olacak. Bu işlem için öncelikle WordPress yönetici panelinize gidin. Panelde sol menüde ‘Eklentiler’ sekmesini göreceksiniz. Tıklayın ve ‘Yeni Ekle’ butonunu tıkladıktan sonra, açılan menüde arama çubuğuna ‘Medium’ yazın. Kullanmamız gereken eklenti arama sonuçları içerisinde en üstte çıkacaktır. Sağ yanında bulunan ‘Şimdi Yükle’ butonuna tıklayın ve indirme işleminin ardından eklentiyi etkinleştirin.
WordPress için Medium Eklentisi
  1. WordPress için Medium eklentisini etkileştirdikten sonra, yönetici kontrol panelinizde ‘Kullanıcılar’ bölümüne gidin. Burada kendi profilinize tıklayın ve sayfayı aşağıya kaydırın. Sayfada aşağıya doğru indiğinizde Medium entegrasyon alanını göreceksiniz. Boş olan “Intergration Token” alanına entegrasyon jetonunu girmek için kendi Medium profilinize giriş yapmanız gerekecek.
Medium Entegrasyon Jokeeri
  1. Başka bir sekmede Medium profilinize girin. ‘Ayarlar’ kısmına giriş yapın ve sayfayı aşağı kaydırın. Entegrasyon jetonları alanına geldiğinizde, ‘Medium WP Eklentisi için’ gibi bir açıklama yazın ve “Get integration token” alanına tıklayın. Şimdi entegrasyon jetonunuz oluşacaktır. Bu jeton kodunu kopyalayın.
WordPress için Medium Kurulumu
  1. Entegrasyon jetonunu WordPress kullanıcı profilinizdeki alana yapıştırın ve profilinizi güncelleyin. Bu işlemin ardından yayınladığınız blog içeriklerinin otomatik olarak Medium profilinizde de yayınlandığını göreceksiniz. Ancak yayınlandıktan sonra herhangi bir güncelleme yaptığınızda bunların otomatik olarak Medium’da yayınladığınız yazınızda yapılmayacağınızı da bilmelisiniz. Burada manuel olarak düzenleme yapmanız gerekecektir.

Ayrıca Medium'da yayınlandı. Medium.

Tartışmaya katıl!

css.php