Skip links

Bazen Tehlikeli… Ama Etkili: Cross Link

Bazen Tehlikeli… Ama Etkili: Cross Link

Cross link, Türkçe karşılığı ile çapraz link, iki ya da daha fazla sitenin birbirine bağlantı vererek oluşturduğu link ağı olarak nitelendiriliyor. Sahip olduğunuz birden fazla alandan yararlanarak arama motoru sıralamasında yükselmek için kullanışlı olabilecek bir SEO stratejisi. Arama motorları, ilgili sitelerdeki linklere değer verir ve böylelikle daha iyi bir sıralama elde etme şansına sahip olabilirsiniz.

Cross Link Nasıl Çalışır?

Cross link, derin bağlantı için en yaygın uygulanan SEO stratejilerinden biridir. Sayfanızla (anahtar kelimelerinizi içeren) diğer alan adlarından bağlantılarınız varsa, bu arama motorları için oldukça işe yarar. Buradaki anahtarın, alakalı içeriklerle ve anahtar kelimeler kullanarak bu siteleri birbirine bağlamaktan geçtiği anlamına gelir. Bu, söz konusu anahtar kelimeler için size daha yüksek bir sıralama getirecek ve tüm alan adlarınız için fayda sağlayacaktır.

Çapraz link, ilgili bir siteden size çok fazla gelen bağlantılar sağlayabilir. Ancak, birden çok alan adına sahipseniz, maksimum avantajı elde etmek için işleri doğru şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız.

Özgün İçerik

Google’ın ve diğer arama motorlarının algoritma yapıları birbirine benzer. Baz aldıkları en önemli unsurun ‘benzersiz’ içerik olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu nedenle çaprak linklerin verildiği içerikler kaliteli ve özgün olmalıdır. Bu nedenle, bağlantı verdiğiniz her sitenizin benzersiz ve kaliteli içeriğe sahip olduğundan emin olmalısınız. Ancak o zaman iki alan faydalı olabilir. (Kullanıcı için de!)

Benzer Temalar

İçerik farklı olmalı, ancak sitelerin teması değil! Aksi halde, siteler birbirleriyle nasıl ilişkili ve ilgili olacaktır? Diyelim ki, bir spa web sitesine sahipsiniz. Diğer siteleriniz spa masajı ve yüz bakımı sitesi olabilir. Böylelikle, siteler artık birbirini tamamladığı için çapraz link yoluyla daha iyi bir bağlantı kalitesine sahip olabilirsiniz. Bunu kullanmanın en iyi yolu, ana alanınız için kullanacağınız blog sitesi olabilir.

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimini geliştirin. Sizin amacınız bu olmalı. Kullanıcılar için benzersiz içerik alanlarınızı bağlayın, böylece ne için geldiklerinden daha iyi öğrenebilirler. Ziyaretçilere, kendilerine yararlı olacak diğer siteleri ziyaret etmeleri için seçenekler sunmalısınız. Kullanıcılar bu seçenekleri takip etmeye bayılır.

Çapa Metni

Cross link için alanları zengin metinler içerisindeki anahtar kelimeler ile birbirine bağlamanız gerekir. Bu hem kullanıcılar hem de arama motorları için iyi olacaktır. İnsanlar, nereye gideceğini ve sonraki sitenin ne olduğunu görmek için çapa metinleri kullanırlar. Arama motorlarına gelince, çapraz bağlantıdaki anahtar kelime olarak zengin bağlantı metinleri onlara daha çekici gelecektir. Örümcekler ayrıca bu çapa metinleri ile net bir resim elde edecekler.

Doğallık

Ziyaretçiler hiç de aptal değil. Sadece bir şeyleri yönlendirmek için yazının üstüne eklenen bağlantıları görmeleri ona gitmelerine neden olmayacak. Bu yüzden linklerinizi içeriklere doğal olarak yerleştirmelisiniz. Merak etmeyin, bu zannettiğiniz kadar zor bir işlem değil. Bir kez doğallığı yakaladığınızda devamı gelecektir.

Yakalayış

Her şey güzel ilerliyor, yakalanmadığınız müddetçe! Link alanlarınızın arama motorlarının gözünde ayrı tutulduğundan emin olmalısınız. Siteler arasındaki bağlantıları azaltmak için biraz çalışmanız gerekecek.

Arama motorlarının iki site arasındaki bağlantılara nasıl ulaştıklarını anlamaya gelecek olursak birkaç önemli işaretten söz edebiliriz:

Mesela IP adresi…

Arama motorlarının alanlarınızı ayrı ele aldığından emin olmak için, benzersiz IP’lere bağlamayı planlamanız gerekir. Her alan adı için ayrı bir barındırma hizmeti ile birlikte sunulduğunda, arama motorları bunları birleştirmez. Ayrıca mümkünse alanları farklı kişilerin üzerine kaydedin.

Farklı anahtar kelimeler…

Alan adlarınızı tek bir anahtar kelime ile sağlamadığınızdan emin olun. Örneğin, her zaman spa, spa masajı, yüz bakımı gibi anahtar kelimeleri kullanarak sitenize link veriyorsanız, motorlar sitelerinizin bağlı olduğunu anlayacaktır. Tüm siteleriniz bunlar dışında dış sitelerden başka hiçbir bağlantıya sahip değilse, arama motorları tarafından cezalandırılmaya hazır olmalısınız.

Sonuç olarak…

Eğer birbiriyle alakalı siteleriniz varsa, cross link sizin için gerçekten yararlı olabilir. Bu sadece daha iyi bir kullanıcı deneyimine yol açmayacak, aynı zamanda arama motorlarında daha iyi bir sıralama şansına da yol açacaktır. Ancak cross link çok belirgin yapıldığında, yani doğal görünmediğinde arama motorları cezalandırma konusunda hızlı olacaktır. Doğallık konusunda dikkatli olmayı ve çapraz bağlantının ancak diğer SEO stratejileriyle birlikte etkili bir unsur olacağını unutmayın!

 

 

 


Ayrıca Medium'da yayınlandı. Medium.

Bunlar da hoşunuza gidebilir.

Görüşler

  1. Post comment

    Gittikçe gelişen google zekasindan sonra bu işlemi çok tehlikeli buluyorum ben ama yakalanmadikca ise yaradığı da bir gerçek elbette

    Permalink

Tartışmaya katıl!

css.php